O nás

Historie:

Přírodní areál Srní představuje bývalý zatopený lom a přilehlé pozemky mezi obcemi Hlinsko v Čechách a Srní. V době první republiky a v poválečném období zde probíhala těžba kvalitní světlozrnné hlinecké žuly, která byla v 60-tých letech 20.stol. ukončena. Poté došlo k postupnému zaplavení těžební jámy a postupnému obnovení přírodního charakteru této lokality. Mezi místními je lom někdy přezdíván jako Kovošrot - ten působil v prostoru nad lomem až do konce 90tých let a pozůstatky po jeho činnosti můžete stále najít na dně lomu.

Po navrácení lomu původním majitelům se o areál lomu starali vlastními prostředky potápěči s místniho pot. klubu Hastrman a lom byl hlavně v létě živelně využíván jako přírodní koupaliště.

Od r. 2011 převzal správu lomu Ing. Pavel Šenk - fy. Top Dive a ve spolupráci s místními potápěči obnovil práce jeho zvelebování.

V r. 2011-2012 došlo k pročištění okolí lomu od náletových dřevin, čímž bylo zamezeno spadu listí do vody a tím i přirozeménu zhoršování její kvality. Zároveň proběhlo zarybnění lomu s důrazem na co největší biodiversitu.

V r. 2013 začly první menší terénní úpravy, zpevnění příjezdové cesty, další úprava okolní vegetace i postupné čištění vody v lomu.

V říjnu 2013 se novým majitelem lomu a okolních pozemků stal Ing. Pavel Šenk a Top Dive s.r.o.

Poněvadž provoz lomu nebyl plánován jako klasický komerční projekt ale společné úsilí mnoha osob směřující k vytvoření areálu vhodného pro potápění, outdoorové sporty a rekreaci, bylo za tímto účelem založeno občanské sdružení Přírodní areál Srní o.s.

Jeho členové se aktivně podílejí na zvelebování lomu a mají právo na jeho využívání ať už ke sportovním či rekreačním účelů.

 

Plány do budoucna:

- v areálu lomu by v budoucnu měly vzniknout 2 zóny: rekreační a potápěčská.

Rekreační zóna na severní a východní straně lomu by měla sloužit širší veřejnosti a postupně by zde měl být rozšířen prostor kolem břehu pro vytvoření podmínek na příjemnější pobyt u vody. Na východní straně je plánováno postavení menší budovy s občerstvením, toaletami, menším hřištěm a dětským koutkem.

Potápěčská zóna na jižním břehu by měla být doplněna o budovy se zázemím pro potápěče vč. ubytování, půjčovny pot. výstroje, plněním pot. lahví atd.

Samozřejmostí je pak i vybudování zpevněných parkovacích ploch v západní části areálu.

Ač se tyto plány zdají být možná až moc velké, hlavním cílem je zachování přírodního charakteru areálu, zlepšení čistoty vody o ochrana života nad i pod vodní hladinou.

 

Kontakt:

Ing. Pavel Šenk  tel. 777060596